اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
دیفای

دیفای به وجود آمده تا واسطه ها را کنار بزند و با استفاده از یک سیستم مالی غیر متمرکز تمامی تراکنش ها انجام شود. پس اگر به دنبال این هستید که بدانید دیفای چیست؟ ما قصد داریم تا در این مقاله به آموزش دیفای بپردازیم و شما را به زبان ساده با این مفهوم آشنا کنیم. با این مثال ساده شروع می‌کنیم که فرض کنید شما قصد خرید از یک فروشگاه را دارید. زمانی که با کارت اعتباری خود پول جنس مورد نظر را پرداخت می کنید موسسه های مالی بین شما به عنوان خریدار و فروشنده وجود دارد که کنترل کاملی روی این معامله دارد و می تواند این تراکنش را متوقف و یا با تأخیر انجام دهد. زمانی که از بیت کوین استفاده می کنید چنین واسطه ای وجود ندارد و می توان به صورت غیر متمرکز این کار را انجام داد. در ادامه ما تمامی موارد مربوط به سرمایه گذاری در دیفای، اسمارت دیفای را معرفی می کنیم که می توانند فرصت بسیار خوبی را در اختیار سرمایه گذاران قرار دهند تا در حوزه دیفای سرمایه‌گذاری بسیار خوبی را داشته باشند.

دیفای چیست؟

سیستم مالی غیر متمرکز یا فناوری در حال ظهور است که این سیستم کنترل بانک‌ها و موسسات را به پول و محصولات مالی حذف می کند. دیفای مخفف Decentralized finance است که این سیستم جذابیت های بسیاری دارد و در هنگام استفاده از آن قابلیت های بیشماری دریافت می کنید که مهم ترین آن ها را می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • تمامی هزینه هایی که بانک ها و سایر شرکت‌های مالی برای استفاده از خدمات خود دریافت می کنند، حذف می‌شود.
 • شما می توانید پول خود را به جای نگهداری کردن در بانک ها در یک کیف پول دیجیتالی امن نگهداری کنید.
 • تنها کافی است که به اینترنت متصل شوید تا بتوانید از آن استفاده کنید.
 • سرعت انتقال پول در این سیستم بسیار بالا است و می‌تواند در چند ثانیه یا چند دقیقه پولی را  انتقال داد.

برای درک بهتر دیفای بهتر است تا ابتدا به بررسی کردن تفاوت سیستم های مالی متمرکز و غیرمتمرکز بپردازیم.

🛑 پیشنهاد شده این مقاله رو هم بخونی: بهترین سایت ایرانی برای خرید و فروش شیبا اینو

 سیستم مالی متمرکز

در امور مالی متمرکز، پول شما توسط بانک ها نگهداری می شود، شرکت هایی که هدف اصلی آن ها کسب درآمد است. سیستم مالی مملو از اشخاص ثالثی است که جابجایی پول بین طرفین را ساده می‌کنند و هر یک برای استفاده از خدمات خود، کارمزد دریافت می‌کنند. به عنوان مثال، فرض کنید یک لپ تاپ با استفاده از کارت اعتباری خود خریداری می کنید، هزینه از سیستم فروشنده به یک بانک خریدار می رود، که جزئیات کارت را به شبکه کارت اعتباری (شبکه شتاب) ارسال می کند.

شبکه هزینه را پاک می کند و از بانک شما درخواست پرداخت می کند. بانک شما هزینه را تأیید می کند و تأییدیه را از طریق بانک گیرنده به شبکه ارسال می کند تا به فروشنده برگردد. هر نهاد در زنجیره برای خدمات خود مبلغی را دریافت می کند، این مبلغ برای تسهیل پرداخت از شما دریافت می شود. این مورد برای تمامی تراکنش‌های مالی دیگر نیز وجود دارد و تمامی این فرایند ها شامل هزینه‌های اضافی می شود. به طور مثال زمانی که شما درخواستی را برای وام ارسال می‌کنید ممکن است این فرآیند مدتی طول بکشد تا به تایید برسد و یا حتی ممکن است شما در مواقعی نتوانید از خدمات بانک ها استفاده کنید. به طور مثال زمانی که در مسافرت هستید و نمی توانید به بانک دسترسی داشته باشید این نکته بسیار حائز اهمیت می شود که بتوانید از تمامی خدمات بانک ها استفاده کنید. در صورتی که در سیستم مالی غیر متمرکز اینگونه نیست و دو مورد از اصلی ترین اهداف دیفای این است که زمان تراکنش ها را کاهش دهد و دسترسی افراد به خدمات مالی را افزایش دهد.

سیستم مالی غیر متمرکز

سیستم مالی غیر متمرکز به مردم، فروشنده ها و شرکت ها اجازه می دهد تا از طریق تکنولوژی این واسطه ها را حذف کنند. این کار از طریق شبکه های مالی همتا به همتا صورت می گیرد. این سیستم از پروتکل های امنیتی سخت افزاری و نرم افزاری استفاده می‌کند. به این ترتیب شما در هر کجایی که به اینترنت دسترسی داشته باشید می توانید با استفاده از نرم افزارهایی، اقدامات مالی خود را انجام دهید. اگر کمی در مورد سیستم بلاک چین تحقیق و مطالعه کرده باشید تا حدودی با این سیستم ها آشنا می شوید که یک پایگاه داده در سراسر مکان های مختلفی توزیع و قابل دسترسی است که تایید تمامی این تراکنش‌ها از همه کاربران جمع‌آوری می‌شود و از مکانیسم اجماعی برای تایید آن استفاده می شود. سیستم دیفای به کاربران اجازه کنترل بیشتری بر روی پول خود از طریق کیف پول شخصی را می دهد.

دیفای چگونه کار می کند؟

بلاک چین

امور مالی غیرمتمرکز از فناوری بلاک چین استفاده می کند که ارزهای دیجیتال از آن استفاده می کنند. بلاک چین یک پایگاه داده یا دفتر کل توزیع شده و ایمن است که از برنامه هایی به نام dApps برای مدیریت تراکنش ها و اجرای زنجیره بلوکی استفاده می شود.

در بلاک چین، تراکنش ها در بلوک ها ثبت می شوند و سپس توسط سایر کاربران تایید می شوند. اگر این تایید کننده ها بر سر یک تراکنش توافق کنند، بلوک بسته و رمزگذاری می شود و بلوک دیگری ایجاد می شود که اطلاعات مربوط به بلوک قبلی را در خود دارد.

بلوک ها از طریق اطلاعات موجود در هر بلوک در حال انجام به یکدیگر به صورت زنجیره ای متصل می شوند و نام بلاک چین را به آن می دهند. اطلاعات موجود در بلوک های قبلی را نمی توان بدون تأثیر بر بلوک های زیر تغییر داد، بنابراین راهی برای تغییر زنجیره بلوک وجود ندارد. این مفهوم همراه با سایر پروتکل های امنیتی، ماهیت امن یک بلاک چین را فراهم می کند.

ارز دیفای

DeFi برای استفاده از ارز دیجیتال برای تراکنش ها طراحی شده است. این فناوری هنوز در حال توسعه است، بنابراین تعیین دقیق نحوه اجرای ارزهای رمزنگاری شده موجود دشوار است. بیشتر این مفهوم حول محور استیبل کوین ها می چرخد، ارز های دیجیتالی که توسط یک نهاد حمایت می شوند یا به ارزهای فیات مانند دلار متصل هستند.

آینده DeFi

DeFi

امور مالی غیر متمرکز هنوز در مراحل اولیه تکامل خود هستند و فعلاً نمی توان به طور دقیق آینده مشخصی را برای آن تعیین کرد و بدون شک استفاده کردن از این سیستم بسیار سودمند خواهد بود. ماهیت باز و توزیع شده اکوسیستم مالی غیرمتمرکز نیز ممکن است مشکلاتی را برای مقررات مالی موجود ایجاد کند. همچنین نگرانی های دیگر عبارتند از ثبات سیستم، نیازهای انرژی، ردپای کربن، ارتقاء سیستم، تعمیر و نگهداری سیستم و خرابی های سخت افزاری، از جمله دلایلی است که ممکن است آینده دیفای را تحت تاثیر خود قرار دهد.

قبل از اینکه استفاده از DeFi ایمن شود باید به بسیاری از سوالات پاسخ داده شود و پیشرفت هایی ایجاد شود. موسسات مالی قصد ندارند یکی از ابزارهای اصلی خود را برای کسب درآمد کنار بگذارند.

سیستم دیفای چه کاری انجام می دهد؟

 هدف اصلی دیفای خلاص شدن از اشخاص ثالثی است که در تمامی تراکنش‌های مالی دخیل هستند.

مقاله پیشنهادی: ترید ارز دیجیتال چگونه انجام می‌شود؟

چگونه در دیفای سرمایه گذاری کنیم؟

اولین سوالی که برای افراد به وجود می آید این است، حال که متوجه شدیم دیفای چیست، چگونه می توان در آن سرمایه گذاری کرد؟ در این بخش از آموزش دیفای می خواهیم به بررسی پروژه‌هایی بپردازیم که پتانسیل بسیار خوبی برای سرمایه‌گذاری دارند و می‌توانند به عنوان بهترین پروژه ها نیز شناخته شوند. بسیاری از فعالان ارزهای دیجیتال بر این باورند که پروژه دیفای همانند روزهای ابتدایی بیت کوین پتانسیل بسیار زیادی برای سوددهی دارند و اگر فردی در چنین مواقعی در دیفای سرمایه گذاری کنند، می‌توانند بعداً سود بسیار زیادی را به دست آورند.

بهترین پروژه ها برای سرمایه گذاری در دیفای

در زیر می توانید لیست بهترین پروژه ها برای سرمایه گذاری در دیفای را مشاهده کنید. تمامی این پروتکل ها بر بستر بلاک چین اتریوم فعالیت می کنند و این اطلاعات برگرفته شده از تجزیه و تحلیل هایی است که توسط سایت DeFi Pulse انجام شده است.

Maker

جالب است بدانید که ۶۰۰ میلیون دلار دارایی در Maker قفل شده است که آن را به عنوان مهم ترین برنامه مالی غیرمتمرکز معرفی می‌کند که توانسته است تاکنون ۶۰ درصد این بازار را از آن خود کند.

MakerDAO نام پروژه ای است که قصد دارد تا با استفاده کردن از CDP، استیبل کوین DAI را ایجاد کند. این استیبل کوین ارزش آن به دلار آمریکا وابسته است و زمانی که کاربران از اتریوم به عنوان وثیقه استفاده می کنند، DAI تولید می‌شود.

Synthetix

 تا به این لحظه Synthetix نزدیک به 140 میلیون دلار نقدینگی دارد که افراد بسیار زیادی در این پروژه بسیار خوب، سرمایه گذاری کرده اند. برای اینکه بتوانید اطلاعات بیشتری در مورد هر کدام از پروژه ها به دست آورید ما در مقالات آینده سعی می کنیم تا به معرفی تمامی این پلتفرم ها بپردازیم تا اطلاعات جامع و کامل‌تری را در اختیارتان قرار دهیم.

از جمله مهم‌ترین پروژه‌های دیگری که در سرمایه گذاری دیفای می توان از آن ها استفاده کرد را در زیر مشاهده می کنید. ما در ادامه سعی می کنیم تا اطلاعات کامل‌تری را از تک به تک این پروژه‌ها در اختیار شما قرار دهیم تا با بررسی کامل بتوانید سرمایه گذاری هدفمندی داشته باشید.

 • Compound
 • InstaDApp
 • Uniswap
 • Chainlink
 • WBTC

جمع بندی

 در این مقاله سعی کردیم تا به توضیح اینکه دیفای چیست و در کل آموزش دیفای بپردازیم. برای خرید و فروش هر کدام از این ارزهای دیجیتال می توانید از صرافی کیف پول من استفاده کنید. ما در صرافی کیف پول من بیش از ۱۳۰۰ ارز دیجیتال مختلف داریم که به کاربران این اجازه را می‌دهیم تا بتوانند به ساده ترین شکل ممکن امکان سرمایه‌گذاری در بهترین پروژه ها را داشته باشند. همان طور که در این مقاله اشاره شد سرمایه گذاری کردن در پروژه های دیفای می‌تواند بسیار سودمند باشند و اگر شما دسترسی به صرافی های خارجی ندارید می توانید از کیف پول من برای خرید و فروش و نگهداری این ارز های دیجیتال استفاده کنید.

منبع: کیف پول من

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

درباره ما

مای آپت اولین و پربازدیدترین سامانه جامع معرفی و رتبه بندی اشخاص، محصولات، خدمات و مراکز در قالب رسانه های دیجیتال فضای مجازی می باشد.

آخرین عناوین

مرجع تخصصی رسانه های دیجیتال

مای آپت | انتخاب درست؛ انتخاب من

صفحات اینستاگرام، وبسایت ها، نرم افزارها و بازی های موبایلی

Copyright 2020 Myopt. All Rights Reserved Powered by Myopt ©

قوانین و مقررات مای آپت

 1. تولید محتواهای جدید بایستی با محتواهایی که هنگام ثبت صفحه اینستاگرام خود داشته اید، مطابق و هم موضوع باشد.
 2. در صورت بروز هرگونه مشکل ، قصور ، خطا یا تخلف در محتوای ارائه شده از سوی صفحه اینستاگرامی ثبت شده، تمامی مسئولیت های کیفری و حقوقی و جبران خسارات ناشی از آن بر عهده ثبت کننده صفحه اینستاگرام و مدیران آن صفحه بوده و پاسخگویی در مراجع ذیصلاح بر عهده افراد فوق الذکر می باشد.
 3. در صورت بروز هرگونه مشکل، قصور، خطا یا تخلف در محتوا یا خدمات ارائه شده در صفحه اینستاگرام هدف، اعم از فنی یا معنوی و مادی، ثبت کننده و یا مدیران صفحه اینستاگرام موظف به رفع و جبران خسارات احتمالی بوجود آماده خواهند بود.
 4. بدون اطلاع به مای آپت، نباید آی دی و موضوع کلی فعالیت صفحه اینستاگرامی تغییر کند.
 5. بدون اطلاع به صاحبان و مدیران صفحه اینستاگرامی هدف، ثبت آن ممنوع و عواقب آن با ثبت کننده صفحه می باشد.
 6. تمامی حقوق مادی و معنوی محصول و آثار ارائه شده در صفحه اینستاگرام هدف کاملا متعلق به ثبت کننده صفحه بوده و در این خصوص خسارت ها و مطالبات مربوطه به نقض احتمالی محتوا ، حقوق ثبت شده ، تالیفات ، علائم یا نام های تجاری و دیگر حقوق حمایت شده نظیر قانون حمایت از حقوق مولفین و مصنفین و قانون حمایت از تولید کنندگان نرم افزارهای رایانه ای و سایر قوانین بر عهده ایشان می باشد.
 7. تمامی محتواهای صفحه اینستاگرام هدف بایستی طبق قوانین جاری نشردیجیتال کشور منتشر گردد و عاری از هرگونه موضوعات هجو آمیز ، توهین آمیز ، مستهجن و مبتذل ، نقض حریم خصوصی و اطلاعات خصوصی اشخاص بوده و مسئولیت حقوقی و پاسخگویی نسبت به کلیه تبعات تخلف از این بند و ادعاهای اشخاص ثالث مراجع ذیربط قانونی به صورت کامل به عهده ثبت کننده صفحه و مسئولین آن می باشد.
 8. ثبت کننده صفحه اینستاگرام هدف و مسئولین آن بایستی تمامی اقدامات و تدابیر لازم را در نظر گرفته و از متناسب بودن محتوای موجود و خدمات ارائه شده بر اساس عرف و عادت و رسوم جامعه و احترام قائل شدن برای زندگی و شان منزلت جامعه و در رعایت مسائل قومیتی را تضمین نمایند.
 9. بایستی کلیه محتواهای مربوط به صفحه اینستاگرامی هدف بر اساس فهرست مصادیق محتوای مجرمانه و همچنین 16 بند مندرج در کتاب تعاریف و ضوابط نشر دیجیتال (صفحه 35 الی 61) ممیزی گردد.